logotype
 • image1 Zapewniamy to czego chory człowiek oczekuje i pragnie..
 • image2 ..troskliwą opiekę, zrozumienie, życzliwość, cierpliwość i uśmiech..
 • image3 ..tym staramy się wyróżnić spośród innych placówek tego typu.

 

Jest takie miejsce, w którym człowiek przenosi się w inny świat – pokój, którego granic nie stanowią ściany a ludzka wyobraźnia. To świat pełen obrazów, zapachów i dźwięków, w którym niczego nie trzeba, za to wszystko można.

Tym miejsce jest sala doświadczania świataSnoezelen® (czyt. snuzelen)

Snoezelen® jest znaną od ponad 35 lat metodą terapii polisensorycznej, która umożliwia oddziaływanie na wszystkie zmysły człowieka:

 

Istotą Snoezelen® jest specjalnie przygotowane pomieszczenie, wyposażone w urządzenia umożliwiające stymulację zmysłów za pomocą odpowiednio dobranych bodźców. Tego rodzaju terapia pozwala dowolnie badać i chłonąć szeroki wachlarz bodźców zmysłowych w bezpiecznym i przyjaznym dla uczestnika środowisku. Atmosfera ciepła i relaksu zwiększa poczucie akceptacji i zaufania i daje tym samym możliwość swobodnego cieszenia się doznaniami zmysłowymi.

Zmysły pobudzane są głównie efektami świetlnymi, delikatnymi wibracjami, dźwiękami, muzyką oraz odpowiednio dobraną aromaterapią. Żadne inne miejsce nie oddziałuje na pacjenta w taki sposób, jak robi to sala doświadczania świata.

Podgrzewane łóżko wodne daje uczucie unoszenia się na tafli wody – leżąc na nim słychać ciche chlupanie wody, która delikatnie unosi i kołysze ciało. Na suficie ponad łóżkiem znajduje się „gwieździste niebo” a kaskady kolorowych światłowodów oświetlają pokój ciepłą barwą. W tle słychać relaksującą muzykę, powietrze wypełnia zapach olejków eterycznych a w centrum tego wszystkiego znajduje się pacjent, który może samodzielnie kreować i badać swój świat Snoezelen®.

Terapia Snoezelen® ma w sobie coś bardzo osobistego – wręcz intymnego. W czasie seansu w sali znajduje się zazwyczaj tylko pacjent oraz jego terapeuta, którego rolą jest towarzyszenie, współodczuwanie i wspieranie uczestnika a nie instruowanie czy prowadzenie terapii z ukierunkowaniem jej na jakiś konkretny cel. W Snoezelen® nie ma bowiem czegoś takiego jak konieczność osiągnięcia konkretnego celu – odznaczenia punktu na liście „Rzeczy do zrobiania na dziś”. Tutaj chodzi o bycie i odczuwanie każdym jednym zmysłem tego, co jest tu i teraz – tak po prostu.

Nasza sala Snoezelen® jest salą „białą”, przystosowaną w szczególności do potrzeb osób starszych, cierpiących z powodu demencji, chorób otępiennych czy choroby Alzheimera. Pozytywne oddziaływanie sali pozwala na poprawę interakcji oraz komunikacji z pacjentem. Stymulacja polisensoryczna jaką oferuje Snoezelen® może nie tylko pobudzać, lecz odpowiednio dozowana oddziałuje na pacjenta także uspokajająco, dlatego ten rodzaj terapii bardzo dobrze sprawdza się u pacjentów nadmiernie pobudzonych czy wręcz agresywnych, pozwalając uzyskać efekt wyciszenia bez stosowania farmakoterapii.

Należy tutaj pamiętać, że każdy z nas jest inny. Na każdego sala doświadczania świata będzie wywierała inny wpływ a widoczne efekty terapii mogą się pojawić w różnych odstępach czasu. U jednej osoby już pierwszy seans przyniesie widoczną zmianę zachowania i poprawę, ktoś inny może potrzebować więcej czasu. W Snoezelen® nie ma nic na siłę - to pacjent ustala tempo i sposób, w jaki przebiega seans terapeutyczny. Ilość seansów także jest sprawą indywidualną. Minimum terapeutyczne to dwa spotkania tygodniowo, trwające 30-45 minut.

Korzyści dla pacjenta płynące z terapii Snoezelen® to m.in.:

 • stymulacja rozwoju wyższych funkcji:
  • emocjonalnych
  • społecznych
  • komunikacyjnych
  • ruchowych
  • poznawczych
 • obniżenie napięcia nerwowego, redukcja stresu i głęboki relaks
 • wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa
 • zwiększenie aktywności
 • pomoc w pokonywaniu lęków
 • motywacja do poznawania otoczenia i oddziaływania na nie
 • zwiększenie chęci do nawiązywania kontaktów z innymi
 • poprawa orientacji w zakresie ciała i przestrzeni

Jako jedyny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krakowie posiadamy w pełni profesjonalną, certyfikowaną białą salę Snoezelen®, która umożliwia bezpieczne oraz efektywne prowadzenie terapii polisensorycznej. Współpracuje z nami wyspecjalizowana kadra terapeutyczna.

Terapia w sali doświadczania świata nie jest świadczeniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.  

Jeżeli są Państwo zainteresowani tym rodzajem terapii lub mają więcej pytań, prosimy o kontakt z naszym sekretariatem

+48 12 640 80 80

2024  Serdeczna Troska